Chór Nauczycielski
Chór Nauczycielski pod dyrekcją Marty Danielewskiej
Próby we wtorki o godz. 16.00
Chór Nauczycielski działa od 1953 r. przy Klubie Nauczyciela w Pałacu Juliusza Kindermanna w Łodzi, ul. Piotrkowska 137/139.
Repertuar jest różnorodny. Chór wykonuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych z różnych epok, zarówno klasyczne/dawne, jak i opracowania muzyki współczesnej, utwory z musicali, ludowe oraz okolicznościowe.
Dyrygenci:
1953 – 1978 Czesław Salski
1979 – 2002 Marian Toroń
2002 – 2005 Dawid Ber
2006 – 2009 Ewa Walkiewicz
2009 – 2017 Maria Hubluk – Kaszuba
2018 – 2024 Rafał Wiecha
Od września 2024 r. – Marta Danielewicz
Prezes Chóru: Barbara Sońtka
W ciągu 70 lat istnienia Chór Nauczycielski zdobył wiele nagród i wyróżnień w kraju i za granicą m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (w latach 1986 i 1995), na festiwalach i przeglądach chóralnych m.in. w Łodzi, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim, Chełmnie, Radomsku..Czterokrotnie zdobył „Srebrne Pasmo” w Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni (2013, 2014) i w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek (2012, 2016). Jest laureatem Grand Prix na Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach
Seniorów w 2016 roku w Szczecinie, I nagrody w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+ w Łódzkim Domu Kultury.W Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” otrzymał Srebrny Dyplom w kategorii chórów seniorskich (2021 r.)
Chór koncertował dwukrotnie we Francji, śpiewał w Niemczech, Holandii i Bułgarii .Brał udział w koncertach, organizowanych przez Klub Nauczyciela, Związek Chórów i Orkiestr, Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki, Fundację Dbam o Zdrowie, Fundację Koper Pomaga, instytucje miejskie, kościoły, Willę Milscha, Akademię Muzyczną w Łodzi, Teatr Wielki w Łodzi,a także poza Łodzią – we Wrocławiu, Turku, Aleksandrowie Łódzkim, Sokolnikach, Warcie, Kalonce.
W czasie przerwy, spowodowanej przez pandemię, nagrał on-line „Dzisiaj w Betlejem” i „What a Wonderful World”.
W roku 1988 odznaczony został Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia za popularyzowanie muzyki cerkiewnej.
Chór wydał kilka płyt CD ze swoim repertuarem oraz płytę DVD z zapisem koncertu jubileuszowego z okazji 60 – lecia istnienia.
W 2014 r. za całokształt działalności Rada Miejska nadała Chórowi Nauczycielskiemu odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.
W dniu 3 czerwca 2023 r. w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi odbył się uroczysty koncert
z okazji 70-lecia Chóru. Została nagrana kolejna płyta.
Chór zaprasza na swoją stronę na Facebooku: Chór Nauczycielski w Łodzi
“Mina Mana czyli Teatrzyk u Kindermanna”
Amatorska grupa teatralna złożona z czynnych zawodowo nauczycieli powstała w Klubie Nauczyciela w październiku 2010 r. i przygotowała spektakle w reżyserii Mariana Glinkowskiego: “Chorzy z urojenia, czyli krwawy Alondzo” (premiera 18 marca 2011 r.), “Complex forte, czyli transfer mądrości wszelakich” (premiera 20 czerwca 2012 r.) oraz “Lekcja” E. Ionesco (premiera 1 III 2014 r.)
W marcu 2016 r. odbyła się premiera spektaklu pt. “Obnażenie” według scenariusza i w reżyserii Antoniego Bańkowskiego.
24 listopada 2018 r. kolejna premiera – “Mość Nieruchomość” w reż. Antoniego Bańkowskiego.
W nowym roku szkolnym Nauczycielski teatr MINA MANA powraca w nowej odsłonie! Wszystkich chętnych zapraszamy na zajęcia teatralne, które odbywają się w Klubie Nauczyciela w czwartki o godz. 17.
Warsztaty teatralne to rozwój uczestnika poprzez działania teatralne i parateatralne. Praca podczas warsztatów będzie pracą wielowarstwową i nie ograniczy się do przygotowania przedstawienia. W pierwszym rzędzie będzie to praca nad koncentracją i uwagą. Nauka podwyższania kreatywnej aktywności już w momencie przekroczenia progu sali prób. Uruchamianie wyobraźni m.in. poprzez szereg ćwiczeń z nadawaniem przedmiotom i sytuacjom nowych znaczeń, ćwiczenia wyobraźni zmysłowej, ćwiczenia w orientacji przestrzennej, improwizacje. W czasie warsztatów wiele uwagi poświęcimy ruchowi: świadomości ciała, koordynacji ruchu, prawidłowemu wykorzystaniu energii. W pracy nad głosem zajmiemy się przede wszystkim technikami emisji. Spróbujemy odnaleźć naturalną siłę głosu. Wszystko w atmosferze przyjaznej uczestnikowi, w zgodzie z jego możliwościami i chęciami.
Zajęcia prowadzi aktorka, reżyser oraz pedagog Karolina Lutczyn – Friedek, wieloletnia aktorka Teatru Nowego pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza, animatorka wielu programów społecznych w tym międzypokoleniowych przedstawień teatralnych.
Grupa plastyczna “Bez sztalugi”
Dla nauczycieli i wszystkich, którzy chcą rozwinąć lub odnaleźć swój talent, poznać różnorodne techniki, odświeżyć swój warsztat plastyczny, rozwinąć wyobraźnię twórczą.
Zajęcia odbywają się w czwartki o godz. 15.00
Koło prowadzi Agnieszka Bińczyk
Taniec z elementami terapii tańcem
“Taniec z elementami…” to ruchowe zajęcia przy muzyce pozwalające poczuć się swobodnie, z przyjemnością, bez żmudnych ćwiczeń popracować nad ciałem, uwolnić się od napięć, stresu, zrelaksować się, a także lepiej poznać i wyrażać siebie oraz realizować swój twórczy potencjał. Nie zabraknie również kroków popularnych tańców.
Szczegółowe informacje – tel. 42 636 25 98
Zapraszamy w czwartki i piątki o godz. 11.00
SPOTKANIA GRUPY LITERACKIEJ KLiN
Spotkania odbywają się w wybrane środy o godz. 17.00
ODDZIAŁ NAUCZYCIELSKI PTTK
Spotkania odbywają się w środy godz. 15.00
Język angielski
Zajęcia dla nauczycieli czynnych zawodowo i emerytów. Kameralne grupy, swobodne konwersacje, utrwalenie gramatyki i słownictwa.
Grupa początkująca – środy godz. 15.00
Grupa średnio zaawansowana – środy godz. 16.15
Grupa zaawansowana – środy godz. 17.45